Wednesday, July 08, 2015

BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ

BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ
Avusturyalı yazar Stefan Zweig'in eserinden esinlenen Büyük Budapeşte Oteli, her karesinden her melodisine kadar Wes Anderson'ı doya doya soluyabileceğiniz bir yapım.

Eski ve şık bir kütüphanede iç içe açılan birden fazla kalın ciltli kitap gibi, asıl hikaye 2. Dünya Savaşı başlamadan hemen önce, kurgusal bir ülke olan Zubrowska Cumhuriyetinde başlıyor. O dönemde en görkemli dönemini yaşayan Büyük Budapeşte Oteli'nin renkli, kibar ve beyefendi otel görevlisi Mösyö Gustav ile otele yeni alınan kapıcı Zero Mustafa'nın bir cinayet vakasından sonra yaşadıkları maceraları konu alıyor.
İşini her zaman büyük bir ciddiyet ve incelikle yapan Mösyö Gustav'ın zarafeti yalnızca Zero'yu değil izleyiciyi de büyülüyor. Otelin yönetim biçimine kısa sürede alışan Zero ile Gustav, içine düştükleri zor durumdan kurtulmak için dünyanın her yerindeki otel görevlilerinden oluşan gizli oda birliklerinden yardım alarak sendikalaşmanın önemine de ince bir vurgu yapıyorlar.

Görkemli yapılar, görkemli dekorlar
Orta Avrupa'nın görkemli mimarilerinden, muazzam doğa manzaralarına kadar renkli ve büyüleyici mekanlar izleyiciyi anında sarıveriyor. Yapı-insan ilişkisine göz atmakta da fayda var. Zero Mustafa'nın sahibi olduktan sonra otelin büyük ancak boş mekanları yalnızlık hissini vurgularken, eski hizmetli odası gibi, tren kompartımanı ya da mutfak gibi küçük mekanlar daha samimi bir hava yaratmak için kullanılıyor.   

Efsane kadro

Filmin kadrosu ise dudak uçuklatacak kadar iyi; başrollerdeki Ralph Fiennes ve Tony Revolori'ye yan rollerde Adrien Brody, Willem Dafoe, Saoirse Ronan, Edward Norton, F. Murray Abraham, Jude Law, Harvey Keitel, Bill Murray ve Tilda Swinton eşlik ediyor. Bu usta oyuncuların hepsi kendi küçük auralarını yaratırken büyük resmin önüne geçmeyerek filmin bütünüyle uyum yakalıyolar.
Renkli ve görkemli atmosferi, hareketli müzikleri ve Wes Anderson'ın masalsı anlatımıyla Büyük Budapeşte Oteli uzun süre sizi gülümsetecek harika bir film.  


No comments: