Friday, February 06, 2015

the theory of everything

Yaşayan bir insanın biyografisinin çok zor hazırlanacağını düşünürüm hep. Çok fazla karşı çıkan ses, düzeltme ve insani ya da yasal sebeplerle gerçeği anlatamama durumları olur. Jane Wilde'ın hatıralarını yazdığı Travelling to Infinity kitabından uyarlanan The Theory of Everything'e de aynı çekinceyle yaklaştım.
Film, bir bilim insanının hayatını anlatmaktan çok uzaktı ve bence olmamıştı. Stephen Hawking'in bilimsel çalışmaları mı anlatılsın, hastalığı mı anlatılsın, karısının yaşadığı sıkıntılar mı anlatılsın derken zaten toparlanamamıştı ve bence çok da başarılı bir film değildi. 
Ama bir şeyi anlamamı sağladı ki bunu daha önce düşünmediğime inanamadım. Stephen Hawking bir zamanlar herkes kadar sağlıklı, canlı, neşeli (sonradan da kaybetmemeye çalıştığı gülüşüyle) savruk bir gençti. Yaşadığı tüm fiziksel zorlukları anlayınca gerçekten beynimden vurulmuşa döndüm.  


Castın ne kadar başarılı yapıldığını aşağıdaki gerçek düğün fotoğrafına bakarak anlayabilirsiniz zaten En İyi Erkek Oyuncu Oscarının kime gideceği çok belli. Muhteşemdi oyunculuk. Müzikler de çok etkileyiciydi. Buraya koymak için fotoğraf ararken beyin özürlü Türk Medyasının o dana gibi iğrenç sarı fontlarıyla "Allahın varlığını kabul etti" "Yoksa ölümsüzlük peşinde mi?" "Stephen Hawking deccal mi??" gibi denyoca başlıklarla yaptıkları haberler dışında dünyadan haberleri olmadığını anladım. 


No comments: