Saturday, September 06, 2014

Manju

Bu hafta Ayumi'nin Yemek Kitabı tanıtımına gittim. İş bankası yayınlarından çıkan kitap, klasik Japon yemekleri tarifi ve Japon yeme-içme kültürünü anlatıyor. Akşam (bunaltıcı sıcaklığa ve neme rağmen) güzeldi. Normalde basının alınmadığı eski Japon Konsolosluğu binasındaydık ve bina çok eski ama çok güzeldi. Ayumi geleneksel kimonosu ile son derece sempatikti. Aklıma Japonlarla yaptığımız belgesel ve o neşeli tuhaf Japon çekim ekibi geldi. Etrafta küçük Sho'lar, Yohei'ler, Jin'ler dolaşıyordu adeta :)
Eve geldiğimde kitabı karıştırmaya başladım ve ilgimi çeken bir şeye rastladım. Japon mutfağında tatlı kültürü fazla gelişmemiştir, hele bizim Türk mutfağındaki (hamurlu, şerbetli, meyveli, sütlü vs.) tatlılarla karşılaştırılırsa yok bile diyebiliriz. Yegane tatlıları olan manju; pirinç hamurunun içinde ezilmiş siyah soya fasulyesi konularak hazırlanır.

Kitaba göre manju Çin'de yenen "mantou" adlı kıymalı bir hamurdan, o da Türklerin yediği "mantı"dan geliyormuş.
Yani Türkler buğday unundan elde ettikleri hamurun içine kıyma koyarak yerken Çinliler pirinç unundan elde ettikleri hamurun içine kıyma koyuyorlar. Japonya'da ise pirinç unundan yapılan hamur tatlandırılıyor ve içine tatlı soya fasülye ezmesi konuluyor. Bir Kayserili, mantının İpek yolundaki bu ilginç değişimini bilse duygulanır eminim :)

No comments: