Wednesday, April 23, 2014

Paradies: Liebe


Çok etkileyici, çok çarpıcı, hem üzücü hem mide bulandırıcı bir film.. Paradies üçlemesinin ilk filmi, Liebe (Aşk) sömürünün günümüzde geldiği noktayı çok ama çok başarılı anlatıyor. Bazen başroldeki kadına acısam ve çok sinirlensem de, bir şeyi çok iyi anladım. "Sevilme ihtiyacı" tehlikeli bir şey. Herkes için.
Afrikada bunun böyle bir sektör oluşturması çok üzücü ve şimdiye kadar hep kadınların dramını anlatan filmleri düşünürsek çok da ilginç.


Kim anlatmıştı bilmiyorum ama, yıllar önce şöyle birşey dinlemiştim. Özellikle İngiltere, Almanya, Avusturya gibi kuzeyde kalan, insanların gitgide yalnızlaştıkları ülkelerde, evlilik, sevgililik, beraberlik gibi kavramlar bitmek üzereymiş. Herkes tek gecelik ilişkiler yaşıyor ve kimse kimseyle insani bir bağ kuramuyormuş. Bu yüzden de oradaki orta yaşlı ve yaşlı kadınlar Antalya'ya, Alanya'ya gelip, buradaki yağız Türk gençleriyle para karşılığında birlikte olup, duygusal birşeyler yaşama peşindelermiş.. İşte film tam olarak bunun, çok daha sektöre dönüşmüş halinin, Kenya'da geçen kısmı. Kendi kızının doğum gününü kutlamadığı bir kadının, parayla sevgi satın almaya çalışması ve beyaz-avrupalı kimliği ile gitgide küstahlaşmasını anlatıyor. Filmi izlemek istiyorsanız yaşınız 18'den büyük olsun. Ruhunuz incinmesin diye söylüyorum.

1 comment:

N.Narda said...

hımmm, kötü,üzücü....